Domy bliźniaki mogą stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych, wolnostojących domów jednorodzinnych. Są one tworzone jako dwa, przylegające do siebie segmenty, posiadające jedną wspólną ścianę oraz graniczące ogrodami. Każdy z segmentów stanowi oddzielny dom z własnym wejściem, a rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w jednym segmencie jest lustrzanym odbiciem rozmieszczenia w drugim. Tego rodzaju zabudowa często wybierana jest przez rodziny, które pragną mieszkać blisko siebie i wspomagać się nawzajem, a jednocześnie mieć oddzielne domy i pełną swobodę podejmowania wszystkich decyzji.
Większość projektów domów bliźniaków stworzona została z myślą o małych lub średnich rodzinach. Przykładowy plan może przewidywać, że na parterze każdego z segmentów znajdują się pomieszczenia o przeznaczeniu dziennym, takie jak hol, kuchnia, jadalnia, salon oraz łazienka. Dodatkowo, mogą zostać przewidziane również takie pomieszczenia jak na przykład spiżarnia i garaż, kotłownia lub ewentualny pokoik gospodarczy. Na piętrze zwykle przewiduje się sypialnie oraz łazienkę, w niektórych projektach także garderobę. Ostateczna decyzja względem wyposażenia poszczególnych pomieszczeń może być jednak zmieniona i dopasowana do indywidualnych potrzeb, na przykład jedna z sypialni może zostać zamieniona w gabinet.
Domy bliźniaki mogą być szczególnie atrakcyjne dla tych rodzin, w których koszty takiej budowy zostaną równomiernie rozłożone na wszystkich członków – dzięki temu zwykle są one niższe, niż w przypadku budowy dwóch wolnostojących budynków. Co więcej, także późniejsze koszty utrzymania czy remontów mogą zostać odpowiednio rozłożone i obniżone, między innymi ze względu na to, iż jedna wspólna ściana zapewnia dodatkową izolację i ochronę przed zimnem, co wpływa na obniżenie cen za ogrzewanie. Minusem mieszkania w bliźniaku może być jednak bliskość drugiej rodziny, które nieznacznie upodabnia ten rodzaj domu do zabudowy szeregowej, które nie jest preferowana przez osoby oczekujące pełnej swobody.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDomy kanadyjskie.
Następny artykułNowoczesne domy