Kiedy myślimy o nowoczesnym domu, który jest jednocześnie domem ekologicznym przed oczami staje nam dom drewniany. Najczęściej wtedy widzimy dom, który powstał z drewnianych bali. Jest to niezwykle popularny widok zwłaszcza rejonach podgórskich a także w przypadku tak zwanych karczm przydrożnych. Przed decyzją dotycząca budowy domu właśnie w tej technice warto się zorientować, jak wygląda powstawanie takiego budynku.
Do budowy domów wybierane są głównie pnie świerkowe lub sosnowe, które spełniają wszystkie wyśrubowane normy. Nie jest jednak zakazane używanie również innych gatunków drewna. Jeżeli ktoś ma takie życzenie, możliwe jest wykonanie budynku z drewna na przykład modrzew czy też daglezja. Drzewa zostają wstępnie wyselekcjonowane w lesie. Następnie ścięte i przetransportowane na plac budowy. Dopiero tam, na miejscu każdy bal zostaje ręcznie okorowany oraz oczyszczony w taki sposób by nie naruszyć naturalnego kształtu drewna. Wszak to właśnie o naturalność i autentyczność chodzi przede wszystkim w przypadku domów budowanych z bali.
Jedną z podstawowych zasad jest to, że bale o średnicy 25-32 cm. znajdują zastosowanie w budowie domków letniskowych. Bale większe których średnica to 36-42 cm są stosowane do stawiania domów całorocznych. Tajemnicą wymagającą niezwykłego kunsztu jest sposób dopasowywania kolejnych bali do siebie. Każdy bal jest ręcznie dopasowywana do poprzedniego, przez co ściany powstałe w ten sposób są idealnie szczelne. Dodatkowo w podłużne nacięcia, które są wykonywane ręcznie wkłada się watę mineralną, która dodatkowo uszczelnia całą ścianę.
Tak wybudowany dom drewniany z bali, stanowi niesamowicie piękną konstrukcję, której zalet obok czysto praktycznych można doszukać się w aspekcie estetycznym i wizualnym nieruchomości. Piękny dom zbudowany z żywego drewna w postaci bali to niewątpliwie duma właściciela oraz powód do zadowolenia dla wszystkich jego mieszkańców, mogących cieszyć się naturalnym pięknem wnętrza domu z bali.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAdaptacja gotowego projektu
Następny artykułInwestycja w dom.