Dom parterowy czy z poddaszem?

Wiele rozwiązań zostaje z góry narzuconych inwestorowi. Podobnie sprawa przedstawia się z wyborem domu, a dokładniej ilości jego kondygnacji. Bardzo często zależy to od warunków na planie zagospodarowania terenu. Jeśli wszyscy mają domy parterowe, to z dużą dozą pewności będzie można pożegnać się z poddaszem. Bardzo duży wpływ ma również wielkość działki. Na małych i wąskich terenach dom jednokondygnacyjny po prostu się nie zmieści. Trzeba mieć na uwadze również minimalne odległości ścian budynku od granicy posesji. Prawo jest nieubłagane. Stąd, warto upewnić się, jakie warunki gwarantuje nam działka jeszcze przed jej zakupem. Jeśli teren pozwala na budowę obu rodzajów domów, można dokonać analizy, które z rozwiązań jest lepsze. Trudno to jednoznacznie określić. Domy parterowe są optymalne dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także często dla młodych rodzin z małymi dziećmi. Choć w przypadku tych ostatnich, dom piętrowy daje możliwość wydzielenia osobnej strefy mieszkalnej dla pociech, gdy trochę już podrosną. Takie wydzielenie stref daje również możliwość zachowania większej prywatności, zwłaszcza w momencie, gdy w domu przebywają goście. Parter można przeznaczyć do przebywania w dzień, a na górze zrobić łazienkę i sypialnie. Ciężko jest również oszacować całkowite koszty i czas budowy obu budynków. Dom parterowy będzie zajmował o wiele więcej terenu działki przy tej samej powierzchni użytkowej co dom kondygnacyjny. Powoduje to zwiększenie powierzchni fundamentów i dachu, co jest bardziej kosztowne i długotrwałe. Z drugiej strony, budynki z poddaszem wymagają zaprojektowania schodów, które w znaczny sposób zabiorą przestrzeń użytkową. Nie można zapomnieć również o stropach. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Najważniejszym jest dokonanie dokładnej analizy potrzeb. Koniecznie trzeba również uwzględnić przyszłe potrzeby, a nie tylko te bieżące. Dom budowany jest na wiele lat, i choć teraz jedno rozwiązanie może wydawać się bardziej optymalne, to kiedyś może się to zmienić.


Kilka faktów o domach parterowych

Decyzja odnośnie ilości pięter w budowanym domu jest jedną z pierwszych, które trzeba podjąć. Niestety, bardzo często jest ona niezależna od inwestora. Wiele zależy od planu zagospodarowania terenu. Jeśli w sąsiedztwie znajdują się domy tylko jednego typu, bardzo ciężko będzie przełamać się i wybudować coś innego. Trzeba również zwrócić uwagę na wielkość działki. Z reguły na małych terenach wybudowanie domu parterowego jest niemożliwe. Wszystkie te pomieszczenia, które z reguły znajdowały się rozmieszczone na kilku piętrach, trzeba zmieścić na jednym. Stąd wielkość domu jest bardzo znaczna. Najczęściej spotykane plany zabudowy to kwadrat lub prostokąt, gdyż daje doskonałą możliwość rozplanowania pomieszczeń i ścieżek komunikacyjnych. W przypadku kosztów budowy, można dyskutować, które rozwiązanie jest droższe. W przypadku budynków jednokondygnacyjnych dach jest o wiele większy, przez co i droższy. Zlikwidowane są jednak wydatki związane z postawieniem schodów i ścieżek komunikacyjnych. Dokonując wyboru odnośnie ilości pięter, warto przeprowadzić dokładną analizę i przewidzieć nasze przyszłe potrzeby. Domy parterowe są szczególnie doceniane przez osoby starsze i niepełnosprawne, ale również przez młodych rodziców. Warto więc zastanowić się, czy kiedyś nie docenimy takiego rozwiązania. W przypadku budynków piętrowych może również występować problem złej izolacji dachu, przez co pomieszczenia użytkowe znajdujące się pod dachem zostaną niedogrzane. Domy parterowe, ze swoimi nieużytkowymi poddaszami, nie mają tego problemu, gdyż stanowią same w sobie izolację. Ważne jest też odpowiednie zaprojektowanie stref mieszkalnych – dziennej i nocną. Z reguły strefy te nie powinny się przenikać. Ma to szczególne znaczenie, jeśli w domu planujemy często przyjmować gości. Tak więc – kuchnia i salon powinny znajdować się w jednej części domu, a łazienka i sypialnie w drugiej. Dom buduje się na długie lata, stąd nie należy pochopnie podejmować decyzji o ilości kondygnacji.


Dom nowoczesny na zewnątrz

Domy nowoczesne są budynkami przeznaczonymi do komfortowego i wygodnego mieszkania. Idealne dla ludzi młodych, którzy cenią sobie możliwość odpoczynku i relaksu w domu po ciężkim dniu pracy. Dodatkowo, koniecznie musi być to dom energooszczędny. To wszystko wiąże się z charakterystycznym wyglądem surowej prostej bryły, jaką jest sześcian. W zimnych, jasnych barwach może praktycznie w ogóle nie być zauważalny w miejskiej dżungli. Nie tracąc jednak niczego ze swojego stylu, w łatwy sposób można wyróżnić dom, wybierając odpowiedni materiał na elewację. Warto jest łączyć różne surowce – te naturalne takie jak kamień i drewno z tymi sztucznymi jak szkło czy metal. W połączeniu dadzą wspaniały efekt. W przypadku małych i wąskich działek miejskich, bardzo dobrze sprawdzi się projekt domu wielokondygnacyjnego z elewacją wykonaną z płyt kamiennych. Nawet w jasnych i surowych barwach będą znacznie wyróżniać się na tle pozostałych budowli. Nie trzeba bać się bieli i szarości. Może się wydawać, że domy z elewacją w takich kolorach będą monotonne, jednak jasne odcienie optycznie powiększają budynek. Nawet mały domek zyska na wielkości dzięki zastosowaniu odpowiedniej kolorystyki. W celu podkreślenia elementów, takich jak okna, okapy czy rynny, można niektóre części pomalować na inną, wyróżniającą się barwę. Bardzo dobrze wygląda zestawienie czarnych lub bordowych elementów na białym tle. Taka stylizacja również jest bardzo popularna w stylu nowoczesnych domów. Nie oznacza to jednak, że nie można pozwolić sobie na cieplejsze kolory. Warto wspomnieć również o roli szkła w budownictwie nowoczesnym. Okna w tego typu budynkach są bardzo duże i liczne. Często zamieniane są na przeszkloną ścianę, która stanowi część elewacji. Taki zabieg, zwłaszcza w przypadku piętrowych domów, podkreśla i powiększa pokój, który posiada takie okno. Jeśli dom znajduje się na wsi lub pod miejscowością, trzeba pamiętać, by wpasować budynek w otaczającą przyrodę. Nowoczesność nie oznacza odcięcia się od środowiska, a wręcz przeciwnie.


Gotowe projekty domów – kupować czy nie kupować?

Dom to na pewno marzenie bardzo wielu osób. Nie każdy bowiem chce mieszkać w bloku gdzie nie tylko ma się zazwyczaj znacznie mniej miejsca dla siebie, ale przede wszystkim znacznie mniej prywatności. Dlatego też nie dziwi fakt, iż dzisiaj niemal wszyscy których tylko stać na to, decydują się na postawienie własnego domu. Kwestie finansowe z pewnością są tu istotne, bowiem zazwyczaj koszt postawienia domu jest znacznie wyższy niż koszt zakupu własnego mieszkania. Jednakże gdy ktoś już jest na to zdecydowany wówczas na pewno bez problemu zdoła znaleźć idealne dla siebie pod każdym względem rozwiązanie. Zaczyna się przede wszystkim od tego, aby znaleźć jak najlepszy projekt domu, który spełnia nasze wszystkie oczekiwania i wymagania. Dzisiaj nie tylko można je zamówić bez trudu, ale także bez większych problemów można znaleźć na rynku tak zwane gotowe projekty domów. Taki plan domu, który sprzedawany jest jako gotowy, przede wszystkim dostępny jest niezwykle szybko, zazwyczaj bowiem wystarczy kilka dni, aby stać się jego właścicielem. Obecnie ich bardzo szeroką ofertę przedstawia niemalże każde biuro projektowe, ponieważ zainteresowanie nimi jest z każdym rokiem coraz większe. Na pewno także wpływ na to ma to, ile za takie gotowe projekty domów trzeba zapłacić. Bywa bowiem, że cena jest nawet o kilkadziesiąt procent niższa niż cena projektu wykonywanego na indywidualne zlecenie, a poza tym przede wszystkim czas, jaki jest potrzebny na ich wykonanie jest znacznie krótszy. Oczywiście jeżeli decydujemy się na zakup takich właśnie projektów musimy się liczyć przede wszystkim z tym, iż nie będziemy jedynymi osobami które tego typu projekt zakupią. Może się okazać, iż nasz sąsiad także dokona zakupu identycznego i wówczas możemy zapomnieć o unikalności naszego budynku. Jeżeli jednak takie kwestie nie mają dla nas zbyt dużego znaczenia, wówczas bez problemu można sobie zakupić taki gotowy projekt. Oczywiście bez trudu zazwyczaj można w nich dokonać pewnych zmian, oczywiście zazwyczaj należy za ich wykonanie zapłacić a ich zakres jest ograniczony.


Domy szkieletowe.

Budując domy drewniane, trzeba być gotowym na to, że technika budowy takich budynków j est nieco inna niż tradycyjnych domów jednorodzinnych, jakie przeważają w krajobrazie Polski. Warto przyjrzeć się konstrukcji dachu tak zwanego domu kanadyjskiego, który jest najpopularniejszą formą domów drewnianych.
Strop, podobnie jak ściany domu kanadyjskiego wykonuje się obijając płytą gipsowo- kartonową drewniany szkielet. Powstała pomiędzy płytami przestrzeń wypełnia się stosując wełnę mineralną. Więźba dachowa wykonywana jest w zależności od projektu, jako krokwiowo – jętkową, płatwiową, albo w postaci wiązarów. W podstawowej wersji wykonania cała powierzchnia dachu pokryta jest płytą OSB.
Zaletą tego typu budownictwa jest to, że budowę można zarówno prowadzić na placu budowy, jak i tworzyć konstrukcję z wcześniej przygotowanych elementów czyli tak zwanych paneli.
Do zalety drewnianych domów szkieletowych niewątpliwie zaliczyć trzeba:
Energooszczędność – domy kanadyjskie są bardzo dobrze zaizolowane, przez co do ich ogrzania nie potrzeba aż tak dużo energii,
Szybkość budowy i łatwość rozbudowy – średni czas budowy to około 3-4 mc, ponadto rozbudowa jest łatwa, gdyż można użyć gotowych paneli,
Wyciszenie – wełna mineralna, która stanowi wypełnienie ścian budynku, jest jednocześnie doskonałym materiałem wyciszającym budynek,
Duże wykorzystanie powierzchni – cieńsze ściany, to większą powierzchnia użytkowa wewnątrz budynku,
Argumentem który najlepiej przemawia za domami budowanymi z drewna jest to, że jest najczęściej spotykana forma konstrukcji budynków mieszkalnych w tych miejscach gdzie klimat jest o wiele zimniejszy niż w Polsce. Świadczy to o tym, że wbrew powszechnej obawie domy drewniane to domu nowoczesne i domy ekologiczne a przy tym budynki zapewniające komfort zarówno zimą, kiedy jest w nich ciepło, jak i latem w upalne dni, kiedy jest w nich przyjemnie chłodno. Domy drewniane spokojnie można polecić wszystkim tym, którzy liczą na jakość i szybkość wykonania.