20. Dom piętrowy czy parterowy – co jest bardziej opłacalne?

Decydując się na stworzenie swoich czterech ścian, na pewno istotnym kryterium w wielu przypadkach okazuje się być cena. W związku z tym warto zastanowić się, na jaki typ budynku chcemy się zdecydować, wybierając projekt naszego wymarzonego domu.
Dom piętrowy czy parterowy – co jest dla nas najlepsze? Jedna czy dwie kondygnacje? Patrząc tylko pod względem finansowym (i oczywiście porównując domy o jednakowej powierzchni użytkowej, z zaznaczeniem, że jest to więcej niż sto metrów kwadratowych – o czym za chwilę) – na pewno koszt budowy według projektu domu piętrowego jest mniejszy od projektu domu parterowego. Wynika to z tego, że dom piętrowy ma mniejszą bryłę (dzięki czemu oszczędzamy na materiałach budowlanych), jego dach ma zdecydowanie mniejszą powierzchnię (musimy postarać się jednak o jego droższą izolację zazwyczaj), a przede wszystkim nie musimy przeprowadzać tak dużych powierzchniowo prac ziemnych, gdy chcemy postawić nasz budynek (nie jest trudno wyobrazić sobie, że dom parterowy potrzebuje dwa razy większej powierzchni na fundamenty od domu piętrowego, jeśli oba mają taką samą powierzchnię). Te trzy różnice powinny nam się rzucić w oczy od razu, gdy przeglądamy projekty domów. Czwartym istotnym elementem, choć niezupełnie wpływającym na koszty, jest oddzielnie w budynku piętrowym części dziennej i nocnej – element ten ułatwia codziennie funkcjonowanie z innymi domownikami i może także ułatwić przyjmowanie potencjalnych gości.
Na plus projektu domów parterowych wpływa zdecydowanie ograniczona komunikacja – odpadają nam koszty wykonywania schodów i górnej łazienki. Tych dwóch elementów nie jesteśmy w stanie pominąć czy domach piętrowych.
Specjaliści dodają, że jeśli nasza powierzchnia użytkowa domu jest mniejsza niż sto metrów kwadratowych, postawienie domu piętrowego nie jest opłacalne. W przypadku większej powierzchni, dom piętrowy jest dla nas bardziej opłacalny pod względem cenowym – pod względem innych czynników musimy rozpatrzeć to już indywidualnie.


Dom parterowy – ciekawe rozwiązanie dla każdego

Domy parterowe należą do najtańszych i najprostszych w budowie inwestycji. Aby zbudować dom parterowy trzeba kupić działkę oraz wybrać odpowiedni do niej projekt. Projekty domów parterowych są przeróżne. Wszystko zależy od metrażu działki oraz tego jaki metraż całego domu nam odpowiada. Domy parterowe są coraz częściej wybierane przez rodziny z dziećmi lub starsze osoby z uwagi na brak bariery pokonywania wysokości. Warto wokół takiego domu urządzić sobie ogród. W takim ogrodzie można zrobić kąciki na poszczególne przeznaczenie. Pierwszy kącik będzie na zasadzenie warzyw, następny kącik do zabaw dla dzieci i ostatnie miejsce do wypoczynku i grillowania. W kąciku z domowymi warzywami warto zasadzić sobie pomidory, ogórki fasolkę szparagową, koperek, cebulkę oraz sałatę. Bardzo prosto można też urządzić plac zabaw dla dzieci. Wystarczy kilka desek, z których można zrobić piaskownicę. Oprócz tego w hipermarkecie można kupić na niewielkie pieniądze zjeżdżalnie czy nawet huśtawkę. Taki plac zabaw to frajda dla dzieci. Aby urządzić wspaniały ogród, przy czy żeby go nie zagracić, warto zatrudnić profesjonalistę. Potrafi nie tylko świetnie rozplanować i zagospodarować ogród ale i również sumiennie wykona swoją pracę. Ze względu na to, iż na dom parterowy decyduje się obecnie coraz więcej osób, nie dziwi to, iż projektanci wprost prześcigają się w tym, aby dostarczyć zainteresowanym nimi osobom jak najwięcej możliwości, jeżeli chodzi o ich ciekawe i niebanalne projekty. Oczywiście w każdej chwili bez najmniejszego problemu można zamówić projekt domu parterowego do wykonania na indywidualne zamówienie. Jeżeli jednak ktoś chce mieć projekt szybciej na pewno nie będzie dzisiaj maił problemu z tym aby szybko wyszukać idealną dla siebie propozycję spośród bardzo wielu tak zwanych gotowych projektów domów. Ze względu przede wszytstkim na coraz większą ich ilość każdy kto chciałby kupić takie właśnie projekty może liczyć nie tylko na ich coraz większą różnorodność, ale przede wszystkim na znacznie przystępniejsze ich ceny.


Luksusowe rezydencje

Obecne czasy dają możliwość wznoszenia niemalże dowolnie aranżowanych rezydencji, zarówno w tradycyjnym, jak i bardzo nowoczesnym stylu. W zapomnienie odeszły już jednolite domki, wyglądające jak pudełka po zapałkach, szare i nijakie. Na ich miejsce powstają eleganckie, przestronne wille, które odznaczają się zarówno luksusowym wnętrzem, jak i przyciągającą wzrok urodą, podkreśloną jeszcze przez wykorzystanie w ich konstrukcji drogich materiałów, na przykład granitów i marmurów.
Luksusowe rezydencje szczególnie licznie powstają na obrzeżach dużych miast, w willowych dzielnicach pełnych zieleni i jednorodzinnych domów o wysokim standardzie. Wiele z nich znajduje się także w miejscowościach położonych w pobliżu dużych aglomeracji, a cieszących się sławą miejsc spokojnych, cichych, zielonych, czy wręcz o walorach uzdrowiskowych.
Projekt luksusowej rezydencji z reguły odznacza się wyjątkowością i doskonałym przemyśleniem każdego elementu, poczynając od płotu otaczającego działkę, poprzez zadbany ogród, a kończąc na samym budynku. Nieruchomość taka zwykle jest przestronna i posiada elegancką, harmonijnie piękną elewację, którą mogą ozdabiać na przykład klasyczne kolumny i płaskorzeźby. Wdzięku i lekkości mogą dodawać budynkowi na przykład duże balkony i łagodne łuki, ocieniające okna lub stanowiące zwieńczenie dachu nad frontowym ryzalitem.
Wokół luksusowej rezydencji nie może także zabraknąć odpowiedniego otoczenia. Projektowane przez architektów zieleni przestronne ogrody odznaczają się równie harmonijnym pięknem, jak sam budynek. Rośliny w nich rosnące powinny współgrać z domem, a do szczególnie modnych w ostatnich czasach należą magnolie. Głęboki cień można uzyskać dzięki wysokim, rozłożystym drzewom, w tym często strzegącym alejek prowadzących od furtki do drzwi tujom. Ciekawymi elementami urozmaicającymi wystrój ogrodu mogą być także fontanny, ozdobne ławeczki czy altany, w szczególności te, po których mogą wspinać się krzewy winorośli, sprawiając, że zapanuje w nich przyjemny, chodny cień.


51. Wiatrołap i wejście w projektach domów

Oczywiście, decydując się na wybudowanie swojego własnego, rodzinnego gniazdka, częstokroć spotykamy się z problemem wyboru odpowiedniego projektu domu. I tutaj bynajmniej nie mamy na myśli problemu z doborem domu, w którym podoba nam się jego metraż albo to, że salon tak zgrabnie połączony został z kuchnią. Mamy na myśli kwestie czysto praktyczne, żeby nie powiedzieć: techniczne. Zależące czy to od wielkości i rozmiarów działki, na której rzeczony budynek ma powstać, czy też od warunków, na które wpływu nie mamy – klimatycznych, środowiskowych czy tych dotyczących zagospodarowania przestrzennego.
Przy wyborze projektu warto zwrócić szczególną uwagę na wejście – i na wiatrołap. Decydując się na konkretne wejście, upewnijmy się, że jest tam dostatecznie dużo miejsca na powieszenie płaszczy czy pozostawienie obuwia; nie wydaje nam się, że każdy byłby zachwycony faktem biegania po całym domu z płaszczem lub butami, bo nie ma miejsca, by zostawić je przy wejściu.
Decydując się na, przykładowo, domek letniskowy, problemu zbyt wielkiego nie ma, bo wystarczy nam lekko poszerzony wiatrołap. Inna kwestia ma się z normalnym domem mieszkalnym – tutaj na stałe przydałaby nam się garderoba. Mówiąc o „garderobie” w wiatrołapie, najczęściej mamy na myśli zabudowaną szafę, o głębokości na przykład 80cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze kurtki i buty możemy wygodnie odstawić już przy wchodzeniu do domu, tworząc w nim porządek i mając pewność, że nasze obuwie czy odzież się nie poniszczą.
Niektórzy inwestorzy rezygnują z wiatrołapu i każą go usuwać architektowi adaptującemu. Warto jednak pamiętać, że wiatrołap nie jest postawiony tylko ze względów estetycznych, ale ma również znaczącą rolę, tzw. funkcję śluzy, i jego usunięcie mogłoby przynieść nam więcej szkody niż pożytku.


Jaki powinien być nowoczesny energooszczędny dom?

Budowa domu to dla każdego mężczyzny bardzo ważna sprawa. Jest to jedna z trzech rzeczy o których marzą mężczyźni i dzięki którym spełniają się w życiu. Już od pradziada wpaja się młodym chłopcom i przyszłym mężom oraz ojcom, że na początku trzeba zbudować dom następnie posadzić drzewo i spłodzić syna. Natomiast w dzisiejszych czasach realia okazują się zupełnie inne. Wielu ludzi nie stać na własne mieszkanie a co dopiero dom. Budowa domu okazuje się o wiele kosztowniejsza niż kupno mieszkania. Niektórym jednak jest prościej z powodu posiadania chociażby działki budowlanej na własność. Działka to już połowa sukcesu ale również połowa kosztów związanych z rozpoczętą inwestycją. Jeśli chodzi o styl budujących się domów to można powiedzieć, że jest on bardzo nowoczesny. Coraz częściej widzimy duże domy z bardzo przestronnym rozmieszczeniem pomieszczeń, z wielkimi oknami niemalże na całą ścianę. Kolorystyka zewnętrzna jest bardzo uproszczona, przeważają kolory białe, różne odcienie szarości oraz beżu. Zdarza się też kolor bardzo jaskrawy ale to już mniejszość. Takie domy nowoczesne to bardzo często także domy energooszczędne czyli takie w których zastosowano nowoczesne technologie, znacznie zmniejszające koszty związane z ich utrzymywaniem. Dom energooszczędny obecnie to miejsce, gdzie bez trudu można znaleźć niezwykle wiele najnowszych technologii. Gdy chodzi o projekty domów nowoczesnych to na pewno dzisiaj można je znaleźć znacznie łatwiej niż kilka lat temu. Powodem tego jest przede wszystkim to, że zajmuje się ich wykonywaniem coraz więcej osób i firm, mających w tym zakresie bardzo duże doświadczenie. Jednakże ze względu na to, iż nowoczesne technologie zmieniają się niezwykle szybko, z każdym rokiem definicja domu nowoczesnego może być nieco inaczej rozumiana. Zazwyczaj także są one nieco droższe niż inne projekty podobnie także jak budowa takiego domu. Jednakże zdaniem bardzo wielu osób jest to dobra inwestycja, ponieważ zwraca się ona bardzo szybko, zazwyczaj już po pierwszym sezonie grzewczym można zauważyć dość znaczne różnice w porównaniu z tradycyjnym domem.


« Previous Entries