Ciekawe projekty domów – jak znaleźć idealny?

W dzisiejszych czasach w wielu miejscach dostępne są nowoczesne projekty domów parterowych. Tego typu domy najlepiej sprawdzają się na przykład dla kilkuosobowych rodzin, ponieważ właśnie w takich domach mają oni najwięcej przestrzeni oraz swobody. Projekty domów jednorodzinnych dostępne są w Internecie, w gazetach budowlanych, a także w biurach architektonicznych. Są tam dostępne gotowe projekty, jednak w biurze zawsze można zamówić sobie projekt indywidualny, czyli wymyślony przez przyszłego właściciela domu. Ludzie chcą budować sobie nowoczesne domy parterowe, które znacznie będą się odróżniały od wszystkich innych domów z okolicy, a jednocześnie chcą, aby te domy były energooszczędne. Wiele osób decyduje się też na projekty domów z drewna, ponieważ czas trwania budowy takiego domu jest zazwyczaj krótszy w porównaniu do domu murowanego. Te projekty domów z drewna uznawane są też, jako projekty domów tanich w budowie, ponieważ materiały wykorzystywane do budowy tego typu domu są znacznie tańsze w porównaniu do domu murowanego. Ze względu przede wszystkim na coraz łatwiejszy dostęp do różnorodnych projektów, zainteresowane ich zakupem osoby mogą liczyć przede wszystkim na ich znacznie przystępniejsze ceny. To zaś na pewno bardzo ważne dla każdego, kto chciałby mieć swój własny dom, często oszczędności na projektach są dość znaczne. Aby wyszukać jak najbardziej idealny dla siebie projekt wystarczy tylko znaleźć biuro projektowe które spełni nasze wszystkie oczekiwania lub też takie które proponuje najciekawsze projekty gotowe domów. Jednakże bez względu na to, czego poszukujemy z pewnością dobrze jest przed podjęciem decyzji zapoznać się z opiniami innych osób na temat konkretnego biura, co na pewno pomoże wybrać jak najbardziej profesjonalne. Dzisiaj także nie ma potrzeby poszukiwania takiego biura w najbliższej okolicy bez problemu bowiem możemy skorzystać z ich usług za pośrednictwem Internetu, co na pewno znacznie zwiększa możliwości wyboru właściwej firmy.


66. Instalacje w projekcie – o czym pamiętać?

Wspominaliśmy o tym, że kompleksowe projekty domów na pewno są dla nas wygodniejsze, jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy z zakresu instalacji. Decydując się jednak na zamówienie osobnego projektu z instalacjami i osobnego z architekturą domu, musimy być świadomi konsekwencji takiego wyboru.
W trakcie trwania budowy możemy te instalacje delikatnie modyfikować – czy to dostosowywać rozmieszczenie lamp, czy gniazdek elektrycznych do przyszłej zabudowy kuchni, pokoju, łazienki. Jak określa to prawo budowlane, stanowią one nieistotne odstępstwa od projektu, które mogą zostać wprowadzone do dziennika budowy przez kierownika. Najważniejsze, aby nie zmieniać wybranej instalacji na zupełnie inne systemy, co wiąże się z zupełnie innymi dokumentacjami.
Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę, jest także fotografowanie kolejnych części budowy. To nie tylko pamiątka tego, jak nasz dom od zera powstawał – to także materiał, który możemy wykorzystać w przyszłości. Dokonując remontu za parędziesiąt lat, dzięki takim zdjęciom będziemy w stanie stwierdzić, czy w jakimś miejscu w ścianie nie znajduje się kabel, którego przerwanie byłoby dla nas niezwykle niepożądane i kosztowne.
Projekt instalacji umożliwi kontrolę prac na całej budowie, będzie też mocną podstawą do ewentualnej reklamacji, jeśli okaże się, że montaż całej instalacji jest nieprawidłowy. Taki projekt zakłada również, że urządzenia i trasy przebiegu wszystkich przewodów zostały optymalnie dobrane do układu pomieszczeń całego budynku, jak i jego kubatury.
Możemy także zdecydować się na dodatkowe instalacje, oprócz tych standardowych – zwiększą one zarówno komfort mieszkania, jak i mogą wpłynąć na energooszczędność. Najpopularniejsze są projekty ogrzewania kominkowego, wentylacja mechaniczna, jak również instalacje solarne.


Ceny adaptacji projektu

Kupując projekt katalogowy trzeba być świadomym, że trzeba przeprowadzić jego adaptację. Adaptacja projektu polega na indywidualnym dopasowaniu modelu do warunków, które panują na działce, jak i do potrzeb klienta. Wbrew powszechnemu przekonaniu, proces ten należy przeprowadzić zawsze, nawet przy najmniej wybrednym inwestorze. Każda działka podlega pewnym planom zabudowy terenu, posiada własny rodzaj gleby i strukturę. To jest etap, przy którym trzeba zweryfikować przewidziane w projekcie domu technologie i przeprowadzić niezbędne obliczenia. Im więcej poprawek trzeba nanieść, tym droższa staje się adaptacja. Przed zakupieniem gotowego projektu warto zapoznać się z tzw. planem zabudowy terenu. Może się zdarzyć, że ów dokument nakazuje w danej okolicy wznosić budynki tylko piętrowe o kącie nachylenia dachu równym 30 stopniom. W momencie, gdy zakupiony schemat opisuje dom parterowy z płaskim dachem, można go co najwyżej wyrzucić do kosza. Taka adaptacja projektu będzie droższa od kupna nowego. Drugą częścią procesu jest modyfikacja projektu domu na życzenie klienta. Każdy inwestor ma indywidualne poglądy, jak powinien wyglądać wymarzony dom. Trzeba być jednak świadomym, że projekty katalogowe opłacają się tylko wtedy, gdy te poprawki są nieliczne. Istnieją modyfikacje, które są łatwe do naniesienia i nie wymagają wielkich nakładów pracy. Mowa tutaj o zmianie lokalizacji otworów okiennych i drzwiowych, wyglądzie elewacji i dachu czy technologii położenia instalacji. Natomiast przemieszczenie schodów wewnątrz budynku wiąże się ze zmianą warunków konstrukcyjnych – cena takiej modyfikacji jest więc bardzo wysoka. Zmiana charakteru poddasza z nieużytkowego na mieszkalny jest już skrajnym przypadkiem, gdzie o wiele korzystniejsze byłoby kupno nowego modelu domu. Niestety, projekty katalogowe nie są przeznaczone dla klienta, który pragnie niepowtarzalnego domu. Są tanie i szybkie do wdrożenia i to jest ich największy atut. Choć nie istnieją projekty domów idealnych, to często można znaleźć taki, który w dużym stopniu będzie go odzwierciedlał.


Projekty nowoczesnych domów

Projekty domów nowoczesnych są coraz bardziej popularne pośród osób, które rozpoczynają budowę nowych nieruchomości. Można do nich zaliczyć między innymi budynki, które już w swoim wyglądzie mają bardzo nowoczesne cechy. Kojarzą się one przede wszystkim z dużą ilością szkła, betonu i metalu lub tworzyw sztucznych, używanych zarówno we wnętrzach, jak i w wystroju zewnętrznym. Jednocześnie, mogą one być zaprojektowane tak, aby oprócz wystroju, posiadały także liczne nowoczesne rozwiązania technologiczne, ułatwiające życie mieszkańcom. Analogiczne systemy mogą być oczywiście wprowadzone również w tych budynkach, które zostały zaplanowane jako domy o bardziej tradycyjnym wyglądzie. Wówczas często nowoczesne technologie mogą być sprytnie ukryte za stylizowanymi na klasyczne – czy wręcz starodawne – detalami architektonicznymi. Oprócz architektury, istotnego znaczenie nabiera w tym przypadku również dobór odpowiedniego umeblowania czy sprzętów elektronicznych, na przykład najnowsze, wielofunkcyjne radio może znajdować się w obudowie stylizowanej na zabytkową.
W projekcie nowoczesnego domu nacisk powinien być również położony na jego energooszczędność oraz przyjazność środowisku. W planach mogą więc zostać uwzględnione takie elementy, jak na przykład założenie paneli słonecznych na dachu, pozwalających na korzystanie z energii i ciepła słonecznego na przykład do podgrzewania wody. Innym możliwym do zastosowania rozwiązaniem jest wybudowanie małej, przydomowej oczyszczalni ścieków, która pozwoli nie tylko zadbać o przyrodę otaczającą mieszkańców, ale także znacząco może obniżyć koszty wywozu i utylizacji nieczystości.
Aby zapoznać się z różnymi możliwościami, warto jest przejrzeć strony internetowe, na przykład wyszukując hasło „domy nowoczesne projekty”. Wówczas istnieje szansa przeanalizowania podobieństw i różnic pomiędzy kolejnymi ofertami i proponowanymi rozwiązaniami. Pozwala to na wcześniejsze podjęcie decyzji odnośnie tego, co jest najbardziej atrakcyjne dla klienta w nowym domu i ułatwia wybór ostatecznego projektu.


Inwestycja w dom.

Projekty domów jednorodzinnych dostępne w ofercie wielu architektów są często powielaniem ogólnie przyjętych wzorców, jakie obowiązują na tak zwanym rynku. Często można się spotkać z całymi osiedlami domów, które nawet jeżeli są zaprojektowane przez różnych architektów są do siebie bardzo podobne. Ma to miejsce szczególnie miejsce kiedy mówimy o projektach domów parterowych. Ten typ budynków często jest powielaniem jednego wzorcu, który oczywiście cieszy się dość powszechną popularnością. Budynki te nie są oczywiście nieestetyczne jednak coraz częściej zdarza się, że nad estetyką zaczyna górować potrzeba wyróżniania się na tle innych budynków. Oryginalność domu staje się zatem swoistym trendem, który zaczyna dominować przy adaptacji projektów domów.
Dodatkową cechą jakiej oczekuje coraz większa grupa przyszłych właścicieli domów jest to by ich dom wyglądał na luksusowy. Niekoniecznie musi być domem luksusowym, wystarczy by wyglądał na luksusowy. Jak osiągnąć taki efekt? Jest to pytanie, które z zasady trzeba stawiać projektantom domów oraz architektom. Warto przy tym pamiętać by nie wpaść w kiczowatość, którą tak łatwo można dostrzec na wielu działkach budowlanych. Rzeźbienia, kolumny a nawet miniaturowane posągi czy też fontanny. Jest to typowy przykład tego jako oszpecić swoją posiadłość zamiast nadać jej klasyczny sznyt luksusu i ekskluzywności.
Żeby dobrze zrozumieć czym jest luksusowy dom trzeba dokładnie przestudiować nowoczesne projekty domów, które zawierają w sobie często elementy ekologiczne, nowoczesne oraz tradycyjne jak w przypadku domów drewnianych szczególnie tych z bali drewnianych. Własny dom to wspaniała inwestycja, która oprócz zapewnienia dachu nad głową i czysto praktycznego miejsca gdzie można spędzać czas, może być również czysto finansową inwestycją. Nie od dziś wiadomo, że nieruchomości to w perspektywie długoterminowej najlepsza inwestycja. Dom nowoczesny, zaprojektowany z pomysłem będzie pracował sam na siebie dając wiele powodów do radości.


« Previous Entries