Wstępne planowanie domu.

Każdy kto chce budować swój własny dom jednorodzinny prędzej czy później stanie przed dylematem, jaki musi rozwiązać każdy, kto rozpoczął ścieżkę do własnej nieruchomości. Oczywiście nim zaczniemy planowanie tego, co chcemy zrobić, musimy sprawdzić, co tak naprawdę możemy zrobić. Dlatego też, kiedy zakończymy zmagania z przeglądaniem planu zagospodarowania miejscowego oraz dokładnym wymierzeniu wymiarów działki, możemy zająć się tym co najważniejsze czyli pytanie co tak naprawdę chcemy wybudować? Dobrze jest zorientować się co tak naprawdę jest ważne przy decyzji o tym jak ma wyglądać nasza przestrzeń domowa. Na co trzeba zwrócić uwagę by nie stracić na funkcjonalności? Tworząc projekt domu, dobrze jest wyobrazić sobie codzienną ścieżkę jaką będziemy się przemieszczać od sypialni do wyjścia z domu. Właśnie pod tym kontem należy następnie rozplanować wstępnie przestrzeń swojego przyszłego domu. Żeby dokładnie określić potrzeby, które ma spełniać nasz nowoczesny dom oraz żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebujemy domu parterowego czy też domu z poddaszem dobrze jest zadać sobie poniższe pytania:
– Jaka jest liczba pokoi, które będą nam potrzebne?
– Czy wystarczy jedna łazienka?
– Czy potrzebujemy, a jeżeli tak to gdzie umiejscowioną spiżarnie?
– Czy w domu będzie pomieszczenie gospodarcze oraz kotłownia?
– Czy garaż ma być połączony z domem?
Każde kolejne pomieszczenie, to kolejny zestaw pytań, na które trzeba odpowiedzieć by dokładnie poznać potrzeby oraz możliwości swojego przyszłego domu. Jest to etap na którym po dokładnej analizie swoich potrzeb oraz aspiracji uzyskamy wstępny obraz tego jak będzie wyglądał nasz dom. Nie warto zatrzymywać się w połowie drogi i przestawać na pytaniach które będę tylko ogólnym zarysem naszych potrzeb. Im dokładniej zbadamy nasze potrzeby na wstępnym etapie projektowania domu tym większą satysfakcję będziemy mieli kiedy zaczniemy w nim mieszkać. Odrobina wyobraźni i zapobiegliwości pozwoli nam spokojnie korzystać z własnego nowoczesnego domu.


Jak dobrze wyszukać idealny dla siebie projekt domu?

Jeżeli chcemy mieć niepowtarzalny dom, którego nie znajdzie się w najbliższej okolicy, z pewnością dobrze jest aby projekt takiego domu został wykonany na indywidualne zamówienie. Wówczas na pewno żaden z sąsiadów nie będzie się mógł pochwalić takim samym budynkiem. Jednak jak znaleźć właściwego projektanta, który wykona odpowiedni projekt domu, który nie tylko będzie zgodny z naszymi wymogami, lecz także będzie spełniał wszelkie narzucone przepisami wytyczne? Obecnie na pewno jest to znacznie łatwiejsze niż kilka lat temu, przede wszystkim ze względu na coraz większą ilość zajmujących się tym osób. Dlatego też wyszukanie właściwego fachowca to w zasadzie jedynie kwestia jego wyszukania. Dzisiaj rozwój nowych technologii umożliwia nam skorzystanie z usług takiego profesjonalisty także online, dlatego tez nie ogranicza nas to, gdzie znajduje się jego biuro. Projekty domów, które chcemy wykonać korzystając z zamówień realizowanych przez Internet z pewnością są przede wszystkim znacznie przystępniejsze pod względem cenowym. Wiele osób stwierdza także, iż zamówienie projektu domu w te sposób jest dla nich znacznie korzystniejsze. Bardzo często bowiem należy w trakcie jego wykonywania akceptować różnorodne rozwiązania. Gdy zamawiamy projekt w biurze stacjonarnym, bardzo często musimy tam jeździć za każdym razem, jeżeli przydarzy się tego typu sytuacja. Gdy zamawiamy taką usługę online, zazwyczaj otrzymujemy pliki na poczt ę elektroniczną, dlatego możemy je przejrzeć spokojnie w zaciszu swojego domu w dogodnej dla nas porze. Nie dziwi więc na pewno to, iż usługi tego typu stają się coraz popularniejsze. Jednak zanim skorzystamy z tego typu usług online, na pewno dobrze jest sprawdzić, jaką renomę na rynku ma biuro, które nas interesuje. Oczywiście szybko i bez problemów można takie informacje znaleźć w Internecie, dlatego też każdy kto chce je znaleźć nie powinien mieć z tym zbyt wielu problemów. Wybierając dobre biuro mamy pewność, że wykonane przez nich projekty domów będą takie jak tego oczekujemy.


Projekty domów – wstępne informacje

Aby stworzyć odpowiedni projekt domu dla klienta, pracownicy biura projektowego muszą zapoznać się z preferencjami danej osoby, jak również lokalnymi możliwościami zaadaptowania istniejących już planów, bądź wykonania od podstaw nowych. Przygotowanie się do takiej rozmowy powinno być więc istotną częścią planowania budowy nowej nieruchomości, a co za tym idzie – klient powinien mieć sprecyzowane już jakieś cele i wiedzieć, o co może zostać zapytany i o co sam zapyta, lub też co podpowie. Dla osób, które na co dzień z budownictwem nie mają wiele wspólnego, przygotowywanie się do odwiedzenia biura projektów często przyjmuje formę poszukiwań informacji w Internecie lub pośród znajomych, co jest decyzją słuszną. Dzięki temu mogą oni bowiem zdobyć niezbędną wiedzę i przyspieszyć oraz ułatwić w ten sposób proces tworzenia projektu domu.
Przede wszystkim osoba zainteresowana zbudowaniem nowej nieruchomości powinna oszacować, jakiej wielkości budynek będzie ją interesował, a także, czy można taki swobodnie wznieść na dostępnej działce. Jeśli nie, klient musi liczyć się z tym, że na przykład niektóre ściany będą musiały pozostać ślepe, gdyż nie można będzie do nich wstawić okien ze względu na bliskość sąsiednich budynków. Kolejną kwestią jest wybór ilości pokoi, które powinny znaleźć się na parterze i piętrze – warto również rozważyć możliwość postawienia parterowego domu, gdyż i takie projekty są dostępne. Wszystkie pomieszczenia gospodarcze, jak również garaż, powinny być przemyślane zawczasu, gdyż i na nie w planach musi znaleźć się miejsce. W ten sposób zainteresowana osoba uniknie konieczności wprowadzania późniejszych przeróbek.
Pomocne w podejmowaniu wstępnych decyzji, a jednocześnie stanowiącego pewnego rodzaju podpowiedź, jakie typy budynków są dostępne na rynku, mogą być modelowe domy, znajdujące się w ofercie biur architektonicznych. Projekty domów mogą być obejrzane przez klientów zarówno na stronie internetowej, jak i w katalogach w siedzibie firmy, a dostępne przy nich opisy i szczegóły techniczne, jak również zdjęcia, mogą wzbogacić w niezbędną wiedzę.


Projekty energooszczędnych domów

Hasło „domy energooszczędne projekty” jest obecnie coraz częściej pojawiającym się w wynikach wyszukiwania. Nie dziwi to, kiedy weźmie się pod uwagę stale wzrastające ceny dostarczania energii do mieszkań i domów, a także wysokie koszty ogrzewania, czy to za pomocą prądu, czy też innych sposobów, na przykład na gaz albo opał (zarówno drewno jak i węgiel). W związku z taką sytuacją, wręcz koniecznością staje się poszukiwanie domów, które jak najlepiej zatrzymują ciepło wewnątrz murów, a jednocześnie wszystkie zastosowane w nich technologie zmniejszają nakłady na energię.
Projekty domów energooszczędnych są obecnie dostępne praktycznie w każdym biurze projektowym, a przeglądając dostępne oferty, zauważyć można, jak wielka jest ich różnorodność. Znaleźć można domy o klasycznym wyglądzie, a nawet stylizacji na starodawne, na przykład drewniane, a także bardzo nowoczesne, wręcz futurystyczne budynki. To, co je łączy, to wykorzystanie nowoczesnych technologii, zapewniających optymalne wykorzystanie energii. Między innymi w trakcie budowy ścian zewnętrznych wykorzystywane są materiały o zmniejszonej przepuszczalności ciepła, a także dodatkowe, szczelne izolacje stolarki okiennej i drzwiowej. Istotną cechą tych domów jest także stosowanie wydajnych instalacji grzewczych, które przy minimalnym poborze energii zapewniają wysoką temperaturę pomieszczeń. Pomocne jest przy tym wykorzystywanie także specjalnych systemów wentylacyjnych, zapobiegających uciekaniu ciepła.
W niektórych projektach domów energooszczędnych można znaleźć dodatkowe systemy, zapewniające optymalne wykorzystanie energii. W szczególności jednym z najnowszych i coraz bardziej popularnych rozwiązań jest zakładanie paneli słonecznych na dachach budynków. Umożliwia to magazynowanie i wykorzystywanie energii słonecznej zarówno do ogrzewania domu, jak również do podgrzewania wody. Pomimo wstępnych dużych kosztów takiego systemu, często okazuje się on bardzo skuteczny, a co za tym idzie – jego cena szybko się zwraca.


59. Czy projekt domu można wymienić lub zwrócić?

Zgodnie z tym, co mówi ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku z kodeksu cywilnego, po zakupie projektu domu stajemy się konsumentami. Mamy prawo zwrócić projekt domu (lub budynku gospodarczego) w nieprzekraczalnym terminie 10 dni, bez podania konkretnej przyczyny, ale z zaznaczeniem złożenia stosownego oświadczenia. Warunkiem jest, że projekt domu dostarczymy w stanie niezmienionym – głównie dotyczy to tego, że projekt nie został tak rozpieczętowany, by dało się go skopiować.
Warto zauważyć, że jeśli zakupiliśmy projekt na budowę budynku komercyjnego (a więc takiego, który dotyczy działalności gospodarczej), nie jesteśmy konsumentami według tego, co mówi ustawa, a w związku z tym nie posiadamy prawa zwrotu projektu.
Szczegółowe ustalenia dokonują biura projektów już osobno. Zazwyczaj proszą nas o sporządzenie pisemnej informacji o decyzji (zgodnie z tym, o co prosi ustawa – pamiętajmy jednak, że nie mamy obowiązku podawania konkretnego powodu), podania numeru konta bankowego (na który odbędzie się zwrot pieniędzy) oraz dołączenie kopii dowodu zakupu (która stanowi podstawę do wykonania czy to zwrotu, czy wymiany, o której poniżej).
Niemożliwy jest zwrot projektu, który jest zniszczony, uszkodzony, rozkompletowany; dotyczy to jakichkolwiek śladów użytkowania. Firma może także odmówić przyjęcia projektu, jeśli w dokumentacji są już naniesione zmiany, np. adaptacyjne.
Niektóre biura umożliwiają wymianę projektu – zazwyczaj wtedy, oprócz opłacenia różnicy w cenach projektów, trzeba także uiścić opłatę manipulacyjną.
Wymiana lub zwrot projektu, jak widać, nie jest czynnością niemożliwą, ale warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wiąże się z dodatkowymi kosztami (a te warto mieć pod uwagę przy tworzeniu domu), a także wiąże się z traceniem cennego czasu, który moglibyśmy spożytkować w bardziej rozsądny sposób.


« Previous Entries