Dobry projekt – idealny dom

Dobry projekt domu zawiera niezwykle wiele istotnych szczegółów. Bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby dokładnie były pokazane wszystkie poziomy domu, ich zwymiarowane rzuty oraz fundamenty. Jednak same wymiary to nie jedyna rzecz jaka w projekcie domu musi zostać uwzględniona. Obecnie projekty domów muszą zawierać także szczegółowe informacje o technologii wykonywania poszczególnych prac oraz o zastosowanych do tego celu materiałach. Dzięki temu podczas budowy takiego domu nie ma żadnych niedomówień i wątpliwości oraz jest pewność że efekt końcowy będzie dokładnie taki jak w projekcie. Obecnie firm, zajmujących się wykonywaniem projektów jest tak wiele, że z pewnością każdy bez większych problemów zdoła znaleźć odpowiednią dla siebie. W ich ofercie znaleźć można bardzo różnorodne plany domów, zarówno jak mowa o tych wykonywanych na indywidualne zamówienie, jak też tak zwanych gotowych planów domów. Są to zarówno domy drewniane jak też te wykonywane metodą tradycyjną. Każdy kto zgłasza się do takich firm bez trudu na pewno zdoła wyszukać idealny dla siebie dom. Jednak bardzo często ogranicza nas przede wszystkim rozmiar posiadanej przez nas działki. Odpowiednie przepisy regulują bowiem to, w jakiej odległości od granic może się znajdować budynek czy wiele podobnych kwestii, dlatego też adaptacja projektu do posiadanej działki jest istotnym elementem, nawet jeżeli mowa o gotowych projektach domów. Oczywiście bez problemów firmy, które oferują projekty, nawet te gotowe wykonają tego typu zadanie, aby klient był pewnie tego, że bez problemów będzie mógł pobudować swój dom na działce, którą posiada. Ceny jak mowa o projektach domów, są obecnie znacznie bardziej przystępne niż w ubiegłych latach. Jest to wynikiem przede wszystkim coraz większej konkurencji w tej branży. Wszystkie firmy zajmujące się projektowaniem domów doskonale wiedzą, że niższa cena sprawi, iż na ich ofertę zwróci uwagę znacznie więcej osób. Jednakże poza ceną istotne znaczenie ma także renoma, wiele osób bowiem woli wybrać cenionego profesjonalistę.


Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Wybierając projekt domu, trzeba zwrócić uwagę na o wiele więcej szczegółów i ważnych aspektów, niż tylko ładny wygląd elewacji czy idealne rozmieszczenie okien. O wiele ważniejsze są rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne, które wykorzystano w modelu. Przeglądając projekty katalogowe trzeba bacznie na nie zwrócić uwagę, gdyż ich modyfikacja będzie wiązać się z wysokimi kosztami – w przeciwieństwie do zmiany wyglądu zewnętrznego budynku. Technologia budowy domu mówi o głównym materiale, który został przewidziany do wzniesienia budowli. Najpopularniejsze w naszym kraju są oczywiście domy murowane z cegły, acz obserwuje się coraz większy wzrost zainteresowania domami drewnianymi czy z bali. Trzeba być jednak świadomym, że wybierając schemat domu z cegły, bardzo ciężko jest zmodyfikować go tak, by był przeznaczony dla drewna. Jest to praktycznie stworzenie nowego modelu od podstaw. Taka adaptacja projektu jest nie tylko bardzo czasochłonna i trudna, ale tym samym również droga. Nie można lekceważyć również założeń konstrukcyjnych. Układ i rozmieszczenie pomieszczeń wynika nie z indywidualnego zamysłu projektanta, ale z pewnych użytych rozwiązań. Wstawienie kilku ścianek działowych nie jest problemem, jednak wyburzenie pewnej części – już może być kłopotliwe. Każda modyfikacja tego typu zmusza architekta do zastosowania nowych rozwiązań, by projektowany budynek spełniał wszystkie normy, głównie bezpieczeństwa. W projektach katalogowych z reguły używa się sprawdzonych, tradycyjnych i z uznaniem używanych technologii i metod. Podstawową cechą takich szablonów jest niska cena, ale również niższe koszty wykonania modelu. Decydując się na nowatorskie rozwiązania, lepiej jest skusić się na projekt indywidualny, który zostanie przygotowany specjalnie tylko dla nas. Nie można również zapominać, że nietypowe technologie wiążą się również z brakami kadrowymi wykwalifikowanych pracowników. Oczywiście, znalezienie odpowiedniego fachowca będzie możliwe, jednak będzie również drogie.


Zmiany w projekcie budowlanym

Po oddaniu projektu domu do odpowiedniego urzędu oczekuje się na wydanie pozwolenia na budowę. Sama procedura wymaga wielkiej liczby formalności i długiego czasu oczekiwania. Przed uzyskaniem zgody, sprawdzane jest, czy schematy są zgodne z planami zagospodarowania terenu, czy zostały przedsięwzięte wszystkie środki ochrony środowiska, a także czy przeznaczenie budynków jest zgodne z planami zabudowy. Może się jednak zdarzyć, że inwestor będzie chciał nanieść poprawki na projekt, chociaż zgoda na budowę została już udzielona, a robotnicy powoli zabierają się za pracę. Naturalnie, jest to możliwe. Trzeba być jednak świadomym, że najprawdopodobniej znowu będzie wymagane dostarczenie nowych dokumentów i ponownie trzeba będzie oczekiwać na decyzję. Nie w każdym przypadku jednak jest to konieczne. Istnieje pewien rodzaj zmian, które można wprowadzać bez informowania o tym odpowiedniego urzędu. Mowa o wszystkich modyfikacjach, które nie są związane w żaden sposób z konstrukcją samego budynku. Z domu parterowego nie można zrobić wielopoziomowego. Nie można również zmienić przeznaczenia któregokolwiek z budynków umiejscowionych na działce. Tak więc, tam gdzie miało się mieszkać – trzeba mieszkać, a schowek na narzędzia musi pozostać schowkiem. Podobnie sprawa się przedstawia w przypadku jakichkolwiek problemów dotyczących środowiska. Po zakończeniu budowy jednak, wprowadzone poprawki trzeba koniecznie nanieść na projekt domu, a ten złożyć w nadzorze budowlanym. W przypadku zmian istotnych, niestety należy sporządzić projekt zamienny, który musi zostać przedłożony w urzędzie. W tym momencie należy wstrzymać wszystkie rozpoczęte prace nad budową domu. Kontynuować można dopiero po uzyskaniu nowej zgody na budowę. Problem jest tylko jeden. Choć ustawa mówi o „istotnych” i „nieistotnych” zmianach w projekcie, to jednak nie wyszczególnia konkretnych działań i robót, które należą do danej kategorii. Wiele więc zależy od dobrej woli inspektora nadzoru i urzędnika.


Projekt domu energooszczędnego.

Budując dom energooszczędny trzeba pamiętać, że musi on zmieścić się w o wiele ostrzejszych wymaganiach technicznych niż dom tradycyjny. Wymagania te dotyczą szczególnie rodzaju oraz techniki ocieplenia a także zastosowanego systemu ogrzewania oraz wentylacji budynku. Brane są również pod uwagę inne elementy, które wpływają na jego energochłonność. Zasadniczą kwestią jest dokładna charakterystyka energetyczna domu, której zadaniem jest potwierdzenie zakładanego standardu energetycznego.
Wszystkie zastosowane rozwiązania w każdym zakresie począwszy od architektonicznego a skończywszy na instalacyjnych mają jedno zadania, zminimalizować utraty energii. Dodatkowo trzeba pamiętać, że poza wymienionymi wcześniej elementami, ogromną wagę ma kwestia wyboru źródła ciepła, a także jakość instalacji grzewczej i oczywiście sposób wentylacji budynku. Stąd trzeba założyć, że projekty mające określać nas budynek muszą zawierać o wiele większy zakres projektów branżowych niż standardowy projekt budynku, który po prostu pozwala na budowę. Wymogiem podstawowym na tym etapie będzie niezwykle precyzyjne detale wykonawcze, o które ciężko na standardowej polskiej budowie. Już na etapie projektowania domu energooszczędnego trzeba brać pod uwagę wszelkie elementy, które mają wpływ na szczelność naszych ścian, oraz przepływy ciepła przez kolejne pomieszczenia. Zaprojektowanie tego i uwzględnienie już na tym etapie wszelkich podwyższonych standardów będzie przynosiło skutki na dalszych etapach budowy, kiedy w praktyce sprawdzać się będą założenia teoretyczne.
Kiedy zamawiamy projekt indywidualny, przyszły właściciel domu powinien oczekiwać, że architekt przygotuje całość dokumentacji w ten sposób, że wszelkie decyzje instalacyjne będą zgodne z założeniami architektonicznymi i dodatkowo będą one na tyle klarowne, że wykonawca poradzi sobie z ich budową. Dom energooszczędny to niewątpliwie dobra inwestycja dla tych, którzy chcą by ich dom zaczął pracować sam na siebie.


Domy jednorodzinne

Własny dom jest marzeniem wielu osób, zarówno w młodym, jak i starszym wieku. Położony z dala od miejskiego zgiełku, otoczony pięknym, zielonym ogrodem, zdaje się być miejscem prawdziwie sielskim. Niektórzy decydują się na zakup domu z rynku wtórnego, wiele osób poszukuje jednak zupełnie nowych nieruchomości u developerów lub decyduje się na ich wzniesienie od fundamentów. W tym ostatnim przypadku niezbędny jest oczywiście projekt domu jednorodzinnego, który musi być wykonany przez wykwalifikowane biuro projektowe.
Plany mogą być zarówno zaproponowane spośród powstałych już wcześniej domów modelowych, znajdujących się w katalogu, jak również projektowane od zera, na specjalne zamówienie klienta. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, powstały projekt wymaga odpowiedniej aranżacji i dostosowania do lokalnych warunków, w tym wielkości działki, jej usytuowania względem stron świata i gruntu, jaki się na niej znajduje. Dopracowanie tych szczegółów może mieć wpływ zarówno na ostateczny wygląd, jak również cenę nieruchomości, jest jednak niezbędne w celu opracowania optymalnego projektu.
Domy jednorodzinne mogą zostać zaprojektowane jako nieruchomości w bardziej klasycznym stylu, w tym na przykład stylizowane na staropolskie dworki, albo drewniane chaty. Inna możliwość, to ich nowoczesna stylizacja, związana najczęściej z pojawianiem się większej ilości szkła i materiałów sztucznych w wystroju, jak również bryle o prostym, często industrialnym wyglądzie. W przypadku domów jednorodzinnych, które są budowane „pod klucz”, z całym wykończeniem, również ich wnętrza są odpowiednio dopasowywane do gustu klienta, jak również całej elewacji zewnętrznej. Wiąże się to z kolejnymi etapami adaptacji projektu, na przykład ustaleniem, ile sypialni i jakiej wielkości powinno znajdować się na piętrze. Na koniec warto dodać, że oprócz wystroju zewnętrznego i wewnętrznego, nieruchomości jednorodzinne mogą charakteryzować się różnymi systemami ogrzewania i klasami energooszczędności, co również powinno być brane pod uwagę podczas wykonywania projektu.


« Previous Entries